czwartek, 20 grudnia 2018

WARSZAWA: Dworcem Roku 2018 został obiekt w Wągrowcu

W ubiegłym tygodniu Fundacja ProKolej i Fundacja Grupy PKP ogłosiły wyniki konkursu na Dworzec Roku 2018. W finale znalazły się dworce Bielsko-Biała, Bydgoszcz Główna, Gdynia Główna, Kartuzy, Katowice, Toruń Główny, Tarnów, Warszawa Centralna, Wągrowiec i Wrocław Główny. Jury po żmudnych obradach wybrało Wągrowiec. Obiekt został wybrany jako Dworzec Roku 2018, chociaż konkurencję miał zacną.

O zwycięstwie Wągrowca zdecydowało z jednej strony umiejętne połączenie zabytkowych cech dworca z nowoczesną bryłą i wieloma funkcjonalnościami, dzięki którym stanowi atrakcyjne miejsce dla wszystkich. Członkowie komisji wskazywali także na fakt, że nowoczesny, dobrze zorganizowany dworzec w Wągrowcu, stanowi czynnik ożywiający otoczenie, coś w rodzaju impulsu i katalizatora zmian dla lokalnej społeczności. Takiej funkcji nie mają piękne, stworzone z rozmachem dworce w największych miastach, stanowiące jedynie syntetyczne centra przesiadkowe, upstrzone szeroko zakrojoną działalnością handlowo-usługową. Dworzec kolejowy w Wągrowcu został wyremontowany w 2015 roku za niemal 15 milionów złotych. Sukces dworca nigdy by nie zaistniał, gdyby nie modernizacja linii kolejowej do Poznania oraz remont całej części stacyjnej. W tej chwili dworzec w Wągrowcu jest jednym z intensywniej wykorzystywanych przez podróżnych dworcem w Wielkopolsce.

Równocześnie internauci głosowali na dworce finałowe, wybierając wśród nich Dworzec Roku Publiczności 2018. Oddano blisko 5 tysięcy głosów. Wągrowiec zajął 3. miejsce, zyskując 603 głosy, na 2. miejscu uplasowała się z kolei Bydgoszcz Główna z 757 głosami. Internauci wybrali dworzec w Kartuzach, oddając na niego 1664 głosy. Zarówno w Wągrowcu, jak i w Kartuzach, na dworcach pojawią się niedługo okolicznościowe tablice, upamiętniające sukces tych obiektów w konkursie Dworzec Roku 2018. A już za kilka tygodni ruszy kolejna edycja konkursu - Dworzec Roku 2019.

fot. Fundacja ProKolej

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane