poniedziałek, 17 grudnia 2018

WARSZAWA: są nazwy nowych stacji II linii metra

6 grudnia warszawscy radni podjęli uchwałę dotyczącą nazwania nowych stacji na II linii metra. W praktyce oznacza to, że nazwy robocze zostały zastąpione nazwami oficjalnymi, opracowanymi przy współudziale Rady i Zespołu Nazewnictwa Miejskiego. Na razie zapadła decyzja co do pięciu stacji, w sprawie szóstej trzeba jeszcze raz pochylić się nad tematem.

Oficjalne nazwy nowych stacji to:

dla odcinka "wolskiego"
  • Płocka,
  • Młynów,
  • Księcia Janusza,
dla odcinka "praskiego"
  • Szwedzka,
  • C17,
  • Trocka.
Tutaj pojawia się sprawa stacji C17. Stacja u zbiegu Pratulińskiej i Ossowskiego) roboczo nosiła nazwę Targówek, zaś w wyniku uchwały zyskała oficjalną nazwę Targówek Mieszkaniowy. Tego rodzaju nazwa jawnie stoi w sprzeczności z tendencją do nadawania nazw krótkich i łatwych w identyfikacji. Tak czy inaczej sprawa wróciła do Zespołu Nazewnictwa Miejskiego celem ponownych konsultacji.

AKTUALIZACJA:

Warszawscy radni ostatecznie zdecydowali o nazwie stacji C17, która będzie się nazywać Targówek Mieszkaniowy, a nie Targówek po prostu. Radni wskazywali, że ponieważ w tej dzielnicy znajdzie się kilka stacji II linii metra, krótsza nazwa mogłaby się okazać myląca dla pasażerów. Jak ja uwielbiam takich bredni sluchać... Zarząd Transportu Miejskiego chciał, by nazwy nowych stacji były charakterystyczne i krótkie. Wszyscy przecież znamy kwiatki z centrum w postaci stacji Nowy Świat Uniwersytet czy też Ratusz Arsenał na linii I. Niestety, Warszawa chyba nigdy nie ucieknie od tego typu zagrywek.

Stosowną uchwałę w sprawie Targówka Mieszkaniowego podjęto 13 grudnia. Za nową nazwą głosowało 49 radnych, przeciwko tylko czterech, w tym przewodnicząca komisji nazewnictwa Anna Nehrebecka-Byczewska. Zmiana nazwy będzie się wiązała jednak z dodatkowymi kosztami, ponieważ na potrzeby prowadzenia testów nowego odcinka na peronach zawisły tablice z roboczą nazwą Targówek. Teraz Astaldi musi dokonać wymiany informacji pasażerskiej na własny koszt.

A wystarczyło od początku założyć nazwę Pratulińska czy coś...

mat. ZTM Warszawa

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane