poniedziałek, 28 stycznia 2019

CZECHY: w przyszłym roku testy autonomicznego pociągu

W przyszłym roku na tor testowy Čížkovice – Obrnice ma wyjechać pierwszy czeski pociąg autonomiczny. Opracowaniem pojazdu zajmuje się producent sygnalizacji i systemów zabezpieczenia ruchu, firma AŽD Praha. Do zakładów CZ LOKO w Czeskiej Třebovéj trafił już spalinowy wagon motorowy RegioSprinter, sprowadzony z Niemiec.

Określenie "autonomiczny" nie do końca jest fortunne. Pełne sterowanie składem będzie co prawda leżeć po stronie systemu komputerowego, jednak nad prawidłowością funkcjonowania całości i tak będzie musiał czuwać maszynista. Czeskie przepisy ruchu kolejowej nie pozwalają bowiem na w pełni samodzielną jazdę pociągu bez obsługi. Maszynista będzie zatem musiał czuwać nad prawidłowością działania wszystkich elementów systemu, a w razie potrzeby zainterweniuje odpowiednio do sytuacji. AŽD szacuje, że całe przedsięwzięcie pochłonie około 100 milionów koron czeskich. W tym celu firma będzie zamierzała pozyskać wsparcie finansowe zarówno od podmiotów zewnętrznych, jak i z funduszy europejskich.

Swoją drogą ciekawe, czy kiedykolwiek w Czechach będzie możliwe poruszanie się samodzielnych pociągów bez nadzoru obsługi pokładowej...

fot. Kurt Rasmussen (Wikimedia Commons)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane