wtorek, 22 stycznia 2019

GDAŃSK: elektryfikacja linii PKM do 2023 roku

Poznańskie Biuro Projektów Komunikacyjnych zawarło z samorządem województwa pomorskiego umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla przeprowadzenia elektryfikacji linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i budowy nowego przystanku Gdańsk Firoga. Zadanie pochłonie ponad 2,5 miliona złotych, a gotowa dokumentacja ma zostać przedstawiona zamawiającemu w ciągu 13 miesięcy, czyli w lutym przyszłego roku. Jak zapewniają władze województwa, pociągi elektryczne mają pojawić się na linii PKM w 2023 roku.

Projekt elektryfikacji trasy zakłada zawieszenie napowietrznej sieci trakcyjnej na odcinku Gdańsk Wrzeszcz - Gdańsk Osowa oraz na łącznicy linii 248 z linią 201. To około 18,5 kilometra linii kolejowych. Elektryfikacja linii PKM staje się zasadna o tyle, że w międzyczasie PKP PLK zamierzają przeprowadzić elektryfikację linii 201 na odcinku z Gdyni do Kościerzyny, która także wykorzystywana jest przez pociągi Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Dodatkiem do tej inwestycji będzie stworzenie nowego przystanku Gdańsk Firoga, który znajdzie się między Matarnią a gdańskim Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy, w rejonie tzw. gdańskiej doliny krzemowej. W tym rejonie swoje siedziby ma już wiele firmy z branży informatycznej, i zapewne pojawiać się będą kolejne. Budowa nowego przystanku jest zatem potrzebna i wielce zasadna.

W 2020 roku ogłoszony zostanie przetarg, w którym wybrany zostanie wykonawca całego zadania. PKM otrzymała na ten cel 61,7 miliona złotych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Szacowany koszt całej inwestycji to blisko 90 milionów złotych. Prace mają zostać zrealizowane w latach 2021-2023.

fot. Artur Andrzej (CC BY-SA 4.0)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane