wtorek, 29 stycznia 2019

KRAKÓW: Leo Express z Pragi na Ukrainę?

To będzie prawdziwa petarda, jeśli oczywiście dojdzie do skutku. Rzecz dotyczy planów Leo Express, który chciałby uruchomić codzienne, bezpośrednie połączenie Pragi z Krakowem, a dalej z Ukrainą. Być może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie dwa fakty: pociągów miałoby być nawet 4 pary w dobie, a ruszyć miałyby w grudniu.

Czeski przewoźnik poinformował już o planowanym uruchomieniu pociągów relacji Praha hlavní nádraží – Medyka (granica państwa) polski Urząd Transportu Kolejowego. W złożonym wniosku zawarta została informacja o nawet czterech parach dziennie od 11 grudnia 2019 roku do 10 grudnia 2024 roku. Po stronie ukraińskiej składy miałyby kursować do Mościsk. Oczywiście teraz UTK ma czas na badanie równowagi ekonomicznej, co stanie się na wniosek marszałków województw i Ministerstwa Infrastruktury (o ile takie wnioski się pojawią).

Pociągi Leo Express na Ukrainę mają być obsadzane jednostkami od chińskiego CRRC, z których trzy mają dotrzeć do przewoźnika jeszcze w tym roku. To rozwiązuje kwestie zasilania pociągów, jednak pozostają jeszcze ustalenia ze strażą graniczną. Leo Express chciałby bowiem, żeby kontrola paszportowa odbywała się, tak jak w kursach Ukrzaliznytsia, na pokładzie pociągu. Przewoźnik planuje odjazdy z Pragi o 8:09, 10:09, 12:09 i 16:09, zaś z Mościsk o 1:38, 6:38, 9:38 i 23:16. Cała podróż ma zająć mniej niż 10 godzin, zaś na trasie z Krakowa do Medyki pociągi mają zatrzymywać się w Bochni, Tarnowie, Dębicy, Rzeszowie, Przeworsku i Przemyślu.

fot. Dziennik Zachodni

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane