sobota, 12 stycznia 2019

KRAKÓW: pierwszy etap linii Podłęże - Piekiełko ruszył

W poniedziałek,7 stycznia, PKP PLK zawarły pierwszą umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla nowej linii kolejowej Podłęże - Szczyzyc - Piekiełko. To pierwszy etap inwestycji, która zapewni o wiele sprawniejszy dojazd koleją z Krakowa zarówno do Nowego Sącza, jak i Zakopanego. Umowa opiewa na 180 milionów złotych.

W ramach umowy przygotowana zostanie dokumentacja projektowej i przeprowadzony będzie wykup niezbędnych gruntów. Na koniec prac do PKP PLK trafi komplet dokumentacji, w tym koncepcja programowo-przestrzenna, projekty budowlane i wykonawcze oraz decyzje administracyjne, wraz z kompletem materiałów dla ogłoszenia przyszłych przetargów na przeprowadzenie prac budowlanych. Nowa trasa ma mieć niemal 60 kilometrów i, o ile powstanie, będzie najdłuższą nową linią kolejową w Polsce od wielu lat. Oprócz budowy nowej linii z Podłęża do Tymbarku i Mszany Dolnej prace obejmą także modernizację linii kolejowej 104 z Chabówki do Nowego Sącza, dzięki której z nowej trasy będą mogły korzystać zarówno pociągi lokalne, jak i dalekobieżne połączenia. Co więcej, inwestycja znacznie ułatwi także transport towarowy w kierunku Słowacji i wpłynie korzystnie na przepustowość linii Nowy Sącz - Tarnów.

Dzięki inwestycji podróż z Krakowa do Zakopanego ma szansę być krótsza o połowę, zaś do Nowego Sącza blisko trzykrotnie. Zadanie to realizowane będzie do roku 2021, zaś kolejne etapy do roku 2027. Mimo wszystko: pożyjemy, zobaczymy...

fot. Damian Radziak / Radio Kraków

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane