wtorek, 15 stycznia 2019

KRAKÓW: wykonawca modernizacji Krakowskiej i Dietla wybrany

Zarząd Dróg Miasta Krakowa wreszcie zamknął sprawę przetargu na przebudowę torowiska i ciągu drogowego przez Kazimierz, w ciągu ulicy Krakowskiej oraz fragmentu ulicy Dietla. W powtórzonym przetargu oferty okazały się jeszcze droższe, i mimo to zdecydowano się wybrać wykonawcę. Zostało nim konsorcjum Trakcji PRKiI oraz firmy Comsa. Prace zostaną zrealizowane za nieco ponad 94 miliony złotych brutto.

W ramach inwestycji zmodernizowana zostanie ulica Krakowska od Dietla do Rollego. Remont dotknie też skrzyżowanie Stradomska - Dietla -Krakowska oraz fragment ulicy Dietla między ulicami Bożego Ciała i Augustiańską. Przebudowany zostanie także most Marszałka Piłsudskiego. Na Dietla zwężone zostaną obie jezdnie i pojawią się szersze chodniki. Gruntownie zmodernizowany zostanie węzeł rozjazdów na Stradomiu, który od lat jest w fatalnym stanie. Na Krakowskiej z kolei pojawi się specyficzny ciąg uspokojonego ruchu, z prędkością maksymalną ograniczoną do 30 km/h. Jezdnia będzie węższa, a wszystkie środki transportu korzystać będą ze wspólnych pasów. Na to konto pojawią się szersze chodniki i miejsce dla ogródków kawiarnianych. Przystanki Stradom i Plac Wolnica zyskają wyniesione powierzchnie peronowe w typie przystanków wiedeńskich.

Wykonawca będzie miał na realizację prac 10 miesięcy od podpisania umowy. Całkowita przejezdność torowisk tramwajowych ma zostać przywrócona w możliwie najkrótszym czasie, najlepiej już po 8 miesiącach. Całość inwestycji podzielona została na etapy. Dwa z nich obejmą ulicę Krakowską i Most Piłsudskiego, zaś ostatnim będzie ulica Dietla wraz ze skrzyżowaniem na Stradomiu. Podczas prac na węźle rozjazdów ma być zachowana przejezdność dla jednej relacji tramwajów w obu kierunkach, co ma zapobiec paraliżowi komunikacyjnemu tej części miasta. Sytuacja i tak nie będzie łatwa, bo istnieje poważne ryzyko, że prace na Kazimierzu i Stradomiu rozpoczną się jeszcze przez końcem modernizacji ciągu bronowickiego.

fot. Zarząd Dróg Miasta Krakowa

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane