niedziela, 20 stycznia 2019

ŁÓDŹ: czas "pragotronów" z Kaliskiego policzony

Na łódzkim Dworcu Kaliskim do dziś działa ostatni w Polsce system analogowej informacji wizualnej dla pasażerów. System oparty jest o znane wszystkim i wspominane z sentymentem tablice paletowe, wyprodukowane przez czechosłowackie przedsiębiorstwo Elektročas – Pragotron. Niestety, a może stety, choć Łódź Kaliska sprawia wrażenie zawieszonej w czasie i przestrzeni, los tamtejszych "pragotronów" wydaje się przesądzony. Jak informują PKP PLK, planowany na najbliższe lata program wdrażania urządzeń dynamicznego systemu informacji pasażerskiej ma objąć także Dworzec Kaliski, co spowoduje wyłączenie i demontaż poczciwych wyświetlaczy klapkowych. Zarządca infrastruktury daje im jeszcze maksymalnie cztery lata "życia".

Na razie z łódzkich pragotronów" można korzystać normalnie. Poprawnie działają, i na bieżąco są serwisowane wszystkie tablice w holu dworca, a także na peronach 1, 2, 3 i 5. "Pragotrony" nigdy nie zostały zamontowane na krótkim peronie 6., z kolei z peronu 4 nie są obecnie odprawiane żadne pociągi pasażerskie. Wszyscy chcący na własne oczy zobaczyć jeszcze działanie ostatnich w kraju wyświetlaczy klapkowych i usłyszeć charakterystyczny dźwięk żonglowania, nie powinni zwlekać. Czas mija bowiem szybko, i nim się obejrzymy te cztery lata miną niepostrzeżenie.

A tu taka mała ciekawostka - film o pracy łódzkich "pragotronów" pana Krzysztofa Tyszeckiego z 2016 roku:fot. Jarosław Góralczyk (Wikipedia)

1 komentarz :

  1. To nie są ostatnie pragotrony w Polsce. Obecnie posiada je jeszcze np. stacja Rybnik. Widziałem jeszcze też te urządzenia, choć już nie czeskiej produkcji, a polskiej, gdzieś na linii Wrocław - Gliwice, ale nie jestem w stanie sobie teraz przypomnieć gdzie to było.

    OdpowiedzUsuń

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane