poniedziałek, 7 stycznia 2019

WARSZAWA: dwie komercyjne relacje Przewozów Regionalnych

Przewozy Regionalne otrzymały otwarty dostęp do dwóch wnioskowanych tras kolejowych, co pozwoli na uruchamianie komercyjnych połączeń w relacjach Lublin - Warszawa - Terespol oraz Łódź Kaliska - Gdynia Główna. Obie trasy są dość ciekawe, i zasadniczo bardziej odpowiadają niegdysiejszym pociągom InterRegio niż przewozom wynikającym z zadań lokalnych.

Urząd Transportu Kolejowego pozytywnie rozpatrzył wnioski Przewozów Regionalnych i nie dopatrzył się zaburzenia konkurencyjności dla istniejących połączeń dotowanych. Połączenie Lublin - Warszawa Wschodnia - Terespol może ruszyć właściwie już. Nie stanie się to jednak wcześniej niż w grudniu, bo przecież trwa opóźniona modernizacja "nadwiślanki". Na tej trasie pojawić się może jedna para dziennie, z zatrzymaniami m.in. w Nałęczowie, Dęblinie, Pilawie i Mińsku Mazowieckim. W sprawie tej trasy zgoda UTK obowiązuje do 31 grudnia 2020 roku.

Z kolei druga relacja, a mianowicie Łódź Kaliska - Gdynia Główna, będzie mogła być obsługiwana dopiero od stycznia 2020 roku. Jest to relacja o tyle ciekawa, że dopuszczona para pociągów pojedzie przez Pabianice i Łask, a dalej przez Magistralę Węglową do Tczewa. Dopuszczone w decyzji postoje pośrednie to: Pabianice, Kolumna, Łask, Szadek, Poddębice, Dąbie, Babiak, Inowrocław, Bydgoszcz Główna, Laskowice Pomorskie, Pelplin, Tczew, Pruszcz Gdański, Gdańsk Główny i Sopot. Tutaj zgoda obowiązuje do końca 2024 roku.

I teraz łyżka dziegciu: wspomniane połączenia mają mieć charakter wakacyjny, a zatem zobaczymy je w rozkładach w lipcu i sierpniu.

fot. Port Lotniczy Lublin

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane