poniedziałek, 21 stycznia 2019

WARSZAWA: nowy-stary EW51 gotowy

W Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Mińsku Mazowieckim zakończyły się prace przy restauracji zabytkowego elektrycznego zespołu trakcyjnego E-91, znanego później jako EW51. Jednostka o numerze taborowym 36 jest częścią ekspozycji stołecznej Stacji Muzeum. W ramach prac odrestaurowano całe pudło wagonu, uzupełniając wszelkie ubytki w elementach zewnętrznych, a także przywracając oryginalne malowanie sprzed II wojny światowej. Okna zyskały nowe szyby, na nowo wstawiono specjalnie wykonane drzwi, odbudowano także reflektory i odnowiono pantografy. Roboty nie objęły wnętrza jednostki.

Obecnie wygląda więc na to, ze jednostka EW51-36 będzie nieczynnym eksponatem muzealnym. Dzięki przeprowadzeniu wspomnianych prac dużo łatwiej będzie jednak przywrócić pociąg do służby w przyszłości. Restauracja finansowana była z dotacji celowej Samorządu Województwa Mazowieckiego, zgodnie z posiadaną przez Stację Muzeum dokumentacją techniczną i pod pilnym nadzorem Mazowieckiego Konserwatora Zabytków.

Jednostki EW51 wyprodukowano w 1936 roku, montując je w kilku fabrykach: zakładach Hipolita Cegielskiego w Poznaniu, Zieleniewskiego w Sanoki oraz w Lilpop, Rau i Loewenstein w Warszawie. Aparaturę elektryczną dostarczyła firma English Electric. Jednostka EW51-36 to jedyny zachowany egzemplarz z rodziny przedwojennych E-91.

fot. Stacja Muzeum

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane