wtorek, 15 stycznia 2019

ZAKOPANE: zmiany taryfowe w komunikacji miejskiej

We wtorek, 22 stycznia, zaczną obowiązywać zmiany w taryfie komunikacji autobusowej w Zakopanem, uchwalone przez miejskich radnych. Będzie ich całkiem sporo, większość z nich zasługuje na dużą pochwałę.

W ofercie pojawią się nowe bilety godzinne, w cenie 4 złotych. Będą one umożliwiać dowolną ilość przesiadek w czasie 60 minut od skasowania. Uzupełnią one podstawową ofertę. Wprowadzona została również grupa biletów krótkookresowych: dobowy za 9 złotych (ważny na wszystkie linie) oraz 3-dniowy za 18 złotych (na wszystkie linie) ważny w dniu skasowania i przez dwa kolejne dni. Ważność biletów 7-dniowych została rozszerzona na wszystkie linie, zamiast jak dotąd tylko na tę, w której nastąpiło skasowanie. Co więcej, znacznie obniżono cenę miesięcznego biletu sieciowego - ze 140 na 100 złotych.

Z innych ciekawostek wskazać należy wprowadzenie tzw. biletu rodzinnego. Oznacza on, że przy skasowaniu biletu podróż może odbywać dwoje dorosłych (rodziców) oraz maksymalnie pięcioro małoletnich dzieci, czyli do lat 15. Bilet rodzinny występuje w cenniku w trzech wersjach: dobowy za 18 złotych, 3-dniowy za 36 złotych oraz 7-dniowy za 68 złotych. Ulga dla emerytów została rozszerzona na wszystkich emerytów posiadających uprawnienia. Radni zaktualizowali także stawki opłat dodatkowych za przejazdy bez ważnego biletu, stosownie do rozporządzenia właściwego ministerstwa. Jedyną zmianą na minus jest likwidacja uprawnień do przejazdów bezpłatnych dla kierowców posiadających dowód rejestracyjny, co radni wyjaśniają nowelizacją ustawy "Prawo o ruchu drogowym", zdejmującą z kierowców obowiązek posiadania przy sobie tego dokumentu - jak określono, ulga ta przestała spełniać funkcję ograniczającą ruch samochodowy w mieście.

Wymienione wyżej ceny dotyczą biletów normalnych - od wszystkich stosuje się ulgi w wysokości 50%. Na ten moment w Zakopanem funkcjonują dwie linie komunikacji miejskiej, przy czym planowane jest uruchomienie kolejnych w przyszłości.

fot. Zakopane.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane