czwartek, 14 lutego 2019

KRAKÓW: studium wykonalności dla linii Sucha Beskidzka - Żywiec gotowe

Stowarzyszenie "Kolej Beskidzka" poinformowało w ubiegłym tygodniu o zakończeniu prac nad studium wykonalności dla rewitalizacji linii kolejowej z Suchej Beskidzkiej do Żywca. Dokumentację przygotowała firma IDOM Inżynieria, Architektura i Doradztwo na zlecenie PKP PLK. Trwało to od marca 2016 roku. Zadanie współfinansowane było także przez lokalne samorządy: powiaty suski i żywiecki, miasto Żywiec i Sucha Beskidzka a także gminy Jeleśnia, Świnna i Stryszawa.

W ramach opracowania pochylono się nad pięcioma wariantami, z których finalnie wybrano jeden. Opracowana propozycja zakłada rewitalizację całej linii do prędkości 110 km/h, budowę nowego przystanku kolejowego Żywiec Miasto i odbudowę mijanki na stacji Hucisko. Dzięki temu przepustowość linii znacznie się zwiększy, a czas jazdy ulegnie skróceniu nawet o połowę. Opracowanie zawiera kompletny program funkcjonalno-użytkowy, dzięki czemu stanowi gotową podstawę do ogłoszenia przetargu w formule projektuj i buduj.

To jednak koniec dobrych wiadomości, bo według Ministerstwa Infrastruktury inwestycja mogłaby zostać zrealizowana z funduszy pochodzących z Regionalnych Programów Operacyjnych. Tutaj pojawia się kłopot, bo póki co tylko Małopolska jest zainteresowana zainwestowaniem w temat. Kwestia Śląska pozostaje jednak otwarta, bo Stowarzyszenie "Kolej Beskidzka" bezustannie zabiega u obu województw o zaangażowanie w projekt.

fot. Dziennik Zachodni

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane