środa, 20 lutego 2019

ŁÓDŹ: Rzgów kupuje tramwaj - na pamiątkę dawnej linii 42

Łódzkich tematów ciąg dalszy. Poniekąd ma to związek z podmiejskimi liniami tramwajowymi, ale raczej w pozytywnym sensie. Za kilka dni Gmina Rzgów będzie bowiem finalizować zakup wagonu Konstal 805Na od MPK Łódź. Takie wagony niegdyś obsługiwały trasę tramwajową do Rzgowa i Tuszyna, kursując na liniach 42 i 42bis. Tramwaje do Rzgowa przestały dojeżdżać w czerwcu 1993 roku.

Wagon kosztował będzie 20 tysięcy złotych netto. Postawiony zostanie w centrum miejscowości, jako element Izby Muzealnej linii podmiejskiej 42. Stanie przy zabytkowym moście tramwajowym nad Nerem. Rzgów od kilku lat podejmował starania o stworzenie takiego tramwajowego pomnika. Wreszcie udało się ten plan zrealizować. Wewnątrz tramwaju znajdą się zdjęcia i opis historii linii tramwajowej 42, jaka przez kilkadziesiąt lat służyła mieszkańcom gminy. Władze gminy planują także nawiązanie współpracy z Klubem Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi, którego członkowie mogą okazać się bardzo pomocni przy kształtowaniu tej ekspozycji.

Tramwaj stanie na specjalnie przygotowanym odcinku zabytkowego torowiska, które zostanie wydobyte spod asfaltu podczas kolejnego etapu modernizacji ulicy Tuszyńskiej. Zostanie przewieziony na lawecie z zajezdni Chocianowice, gdzie MPK prawdopodobnie jeszcze go pomaluje. Stanie się to najpewniej dopiero za kilkanaście tygodni, gdy przygotowane zostanie dla eksponatu odpowiednie stanowisko.

Tramwaj linii 42 w 1991 roku (fot. Wojciech Glass, Łódzkie Tramwaje i Autobusy - wszelkie prawa zastrzeżone)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane