piątek, 1 lutego 2019

WARSZAWA: jak połączyć stację Śródmieście z metrem?

Sytuacja w centrum Warszawy prezentuje się tak: jest Dworzec Centralny, jest też Dworzec Śródmieście. Obiekty te są ze sobą jakoś połączone, choć przejście nie jest jakieś kosmicznie szybkie. Kawałek dalej znajduje się stacja metra Centrum, do której dojście z pociągu jest co najmniej koszmarne: kilka wycieczek po schodach, konieczność wyjścia na powierzchnię, i generalnie lepiej jest skoczyć na autobus albo tramwaj na Centralnym i podjechać przystanek do metra. Pieszo to mało przyjemna podróż...

Budowa podziemnego łącznika peronów stacji Warszawa Śródmieście z, nieistniejącym wówczas, metrem na stacji Centrum, przewidziana była już przez projektantów kolejowego obiektu. Teraz, gdy PKP PLK planują zmodernizować całą linię średnicową wraz z podmiejskim przystankiem, sprawa powraca. Z pewników wiemy, że Dworzec Śródmieście zostanie rozbudowany do czterech torów, a dzisiejsze perony zostaną rozsunięte tak, że do dyspozycji podróżnych będą cztery krawędzie. Zlikwidowany zatem zostanie model środkowego toru, na którym pociągi otwierają drzwi na obie strony jednocześnie. Wariant budowy przejścia do metra na razie nie jest jasny.

Pierwotnie plan zakładał wyłącznie wybudowanie tunelu do tzw. "Patelni". Dziś rozmowy dotyczą już dwóch bardziej zaawansowanych wariantów. Pierwszy zakłada budowę łącznika od Dworca Centralnego, z dostępem od Dworca Śródmieście, poprowadzonego do poziomu antresoli metra Centrum, z dodatkowym wyjściem ma "Patelnię". Drugi wariant to budowa pieszego tunelu już tylko od poziomu Warszawy Śródmieście do "Patelni" i antresoli stacji metra Centrum. Nie będę się tutaj wdawać w konkretny przebieg podziemny, bo z punktu widzenia pasażera to mało interesujące zagadnienia. Grunt, że oba warianty zakładają budowę wyjścia na samą "Patelnię", co zapewni dojście do poziomu przejść podziemnych pod rondem Dmowskiego bez konieczności wcześniejszego wychodzenia na powierzchnię.

W sprawie budowy takiego przejścia odbyło się w Warszawie spotkanie PKP PLK, władz miasta oraz przedstawicieli metra.

fot. Kakarakak (warszawa.wikia.com)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane