wtorek, 26 marca 2019

KRAKÓW: część estakady kolejowej będzie przejezdna w czerwcu

W Krakowie trwają prace inwestycyjne przy rozbudowie węzła kolejowego między Dworcem Głównym a Podłężem. Szczególnie istotny jest odcinek Kraków Główny - Kraków Płaszów, gdzie konieczne jest rozebranie istniejącego nasypu i stworzenie kolejowej estakady. Najważniejszym elementem inwestycji, prowadzonej przez PKP PLK, było zbudowanie pierwszej części estakady, która powstała od strony ulicy Blich. To pierwszy dobudowany tor, który dedykowany będzie pociągom aglomeracyjnym. Prace powoli kończą się, a nowy tor ma być przejezdny w czerwcu.

W sumie na wspomnianym odcinku pojawią się cztery tory: po dwa dla ruchu dalekobieżnego i lokalnego. Oprócz tego PKP PLK zbuduje nowy przystanek Kraków Grzegórzki, położony przy ulicy Dietla. Nowa estakada ciągnie się od Miodowej do Kopernika. W połowie drogi znajduje się zabytkowy wiadukt, który niegdyś pozwalał na pokonanie starego koryta Wisły. Wiadukt jest poszerzany, a fasada zostanie zachowana w niezmienionej formie - zgodnie z wskazaniami konserwatora zabytków.

Estakada ma wysokość 8 metrów. Uruchomienie jej pierwszej części pozwoli prowadzić bardzo istotne prace, polegające na wybieraniu nasypu kolejowego i zastępowaniu go estakadą. Pod nią znaleźć się mają m.in. parkingi.

fot. PKP PLK

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane