wtorek, 16 kwietnia 2019

KATOWICE: modernizacja kolei przez Czechowice-Dziedzice.

Kolejna modernizacja kolejowa na Śląsku staje się faktem. Ale to dopiero za jakiś czas, bo PKP PLK dopiero ogłosiły przetarg na modernizację linii kolejowej Goczałkowice Zdrój - Czechowice-Dziedzice - Zabrzeg. Dzięki tej inwestycji skróci się czas przejazdu do Wisły i granicy państwa w Zebrzydowicach, ale też poprawi się komfort korzystania z kolei w tym obszarze.

W ramach inwestycji przebudowane zostanie blisko 47 kilometrów torowiska i sieć trakcyjna. Przebudowa obejmie także most na Wiśle w Goczałkowicach oraz stacje i przystanki kolejowe: Goczałkowice Zdrój, Czechowice-Dziedzice i Zabrzeg. W sumie to sześć peronów, które będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Na stacji w Czechowicach zabudowane zostanie także lokalne centrum sterowania ruchem kolejowym, które ma usprawnić prowadzenie ruchu pociągów w tym węźle.

PKP PLK czekają teraz na oferty. Zarządca infrastruktury planuje podpisać umowę jesienią, by już w listopadzie rozpoczęły się prace. Powinny się one zakończyć do końca 2023 roku. To pierwszy odcinek realizowany w ramach większego przedsięwzięcia. Trwają właśnie prace projektowe nad odcinkami Będzin – Katowice Ligota, Tychy – Goczałkowice-Zdrój oraz Zabrzeg – Zebrzydowice, których realizacja przewidziana jest na następną perspektywę unijną.

fot. PKP PLK

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane