sobota, 6 kwietnia 2019

KATOWICE: po co tramwaj w lesie, czyli sprawa połączenia z Brynowa do Kostuchny

Katowice przymierzają się do wydłużenia linii tramwajowej z Brynowa na południe miasta, przez Ochojec do Kostuchny. Oczywiście jest to połączenie ważne i bardzo potrzebne, ponieważ południowe dzielnice intensywnie rozwijają się i dziś dojazd do centrum miasta w godzinach porannych nie należy do łatwych. Należy sobie jednak zadać pytanie, czy planowany przebieg trasy jest faktycznie trafną opcją?

Tramwaje z Brynowa mają dojechać prosto, do przystanku Brynów Kolejowa, po czym wykonają objazd pod lasem, omijając Ochojec od wschodu, aż dojadą pod Szpital w Ochojcu. Stamtąd tramwaje skierują się wschodnimi obrzeżami osiedla Odrodzenia aż do krańca Kostuchna Centrum Przesiadkowe. Mogłoby się wydawać, że taki przebieg trasy to najlepsza droga do tego, by tramwaje świeciły pustkami. W świetle jednak ostatnich badań, zleconych przez Tramwaje Śląskie, nowa trasa tramwajowa może być jedną z najbardziej obciążonych w całym mieście, co zawdzięczać będzie przede wszystkim szybkości poruszania się składów po w pełni wydzielonym torowisku, stworzonym w charakterze szybkiego tramwaju.

Szacunki mówią o tym, że na trasie Brynów - Kostuchna z tramwajów korzystać będzie nawet około 4,2 miliony pasażerów rocznie. Stanie się tak dlatego, że na terenach wokół przebiegu tramwajów urbanizacja postępuje w bardzo szybkim tempie. To oczywiście szacunki i wstępne analizy, które wcale nie muszą się potwierdzić. Co prawda zaproponowany przebieg trasy tramwajowej ma swoje zalety, to mimo wszystko szkoda, że na etapie koncepcji nie zdecydowano się na forsowanie wariantu przez środki dzielnic, z większym zagęszczeniem przystanków. Mogłoby to zwiększyć zasięg ekologicznego transportu i uporządkować siatkę połączeń autobusowych w Ochojcu, Kostuchnie i Piotrowicach. Ostatecznie jednak lepszy rydz niż nic. Może faktycznie szybkie połączenie tramwajowe z opcją dojazdu do centrów przesiadkowych autobusami będzie dobrym rozwiązaniem?

fot. Tramwaje Śląskie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane