piątek, 5 kwietnia 2019

"Kolejowa Nocna Szyna (Kolnosz)" Odcinek 175: linia 374 Mirosław Ujski - Piła Główna (Polska)

Wpadło mi ostatnio przed oczy nagranie z przejazdu linią kolejową 374 z Mirosławia Ujskiego do głównej stacji kolejowej w Pile. Linia ta oryginalnie była sporo dłuższa, bo zaczynała się na stacji Bzowo Goraj i biegła przez Czarnków do Piły. Malownicze tereny Szwajcarii Czarnkowskiej, widoki na dolinę Noteci, i brak pociągów pasażerskich od wielu lat - to obecna rzeczywistość tej trasy.

Pierwszy odcinek linii, między stacjami Bzowo Goraj i Czarnków, uruchomiono 10 kwietnia 1897 roku. Kolejny odcinek, z Czarnkowa do Jabłonowa Wielkopolskiego, pociągi towarowe zaczęły obsługiwać w połowie października roku 1912. Po otwarciu odcinka z Jabłonowa do Piły 1 czerwca 1913 roku pociągi pasażerskie zaczęły obsługiwać cała trasę. W latach 1922-1939, na czas funkcjonowania granicy w Ujściu, ciągłość linii została przerwana. W czasie II wojny światowej ruch pociągów prowadzony był już normalnie, aż wycofujące się wojska niemieckie wysadziły w Ujściu most. Stało się to w roku 1945. Most odbudowano dopiero pod koniec lat 60. XX wieku, i od tamtej pory aż do roku 1989 pociągi osobowe kursowały całą trasą. Wówczas kursy na odcinku Piła Główna - Czarnków zostały zawieszone.

Dziś linia wykorzystywana jest częściowo przez pociągi towarowe. Na odcinku Piła Główna - Mirosław Ujski torowisko wykorzystywane jest na potrzeby Wytwórni Podkładów Strunobetonowych w Mirosławiu, zaś odcinek Bzowo Goraj - Czarnków wykorzystywany jest do transportu towarów do zakładów Steico w Czarnkowie. Czynny dziś odcinek liczy 14 kilometrów długości. Na trasie znajdują się dwa nieczynne przystanki i jedna stacja osobowa w Ujściu Noteckim.


fot. Beata Zbonikowska (westernpomerania.com.pl)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane