poniedziałek, 13 maja 2019

KRAKÓW: kolejny przetarg na nowe tramwaje

Trochę umknęło, ale spieszę nadrobić zaległości. Tuż przed majówką krakowskie MPK ogłosiło kolejny przetarg na zakup tramwajów. Maksymalnie chodzi o 60 pociągów, ale ich ostateczna ilość zależeć będzie od wysokości dofinansowania uzyskanego z funduszy europejskich.

Przetarg jest efektem prowadzonego przez kilka ostatnich miesięcy dialogu technicznego. W jego trakcie opracowano specyfikę techniczną nowego taboru dla Krakowa, co znalazło się następnie w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia. Nowe tramwaje mają posiadać przynajmniej 6 par drzwi i zabierać jednorazowo co najmniej 220 pasażerów. Będą one w pełni niskopodłogowe, klimatyzowane i wyposażone we wszystkie znane już rozwiązania techniczne, jak ładowarki USB, doskonale rozwinięty system informacji czy automaty biletowe. Nowość stanowić będą specjalne, dodatkowe oparcia dla stojących pasażerów, a także zwiększona przestrzeń dla pasażerów niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach.

Na oferty MPK czeka do 19 czerwca. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, pierwsze pojazdy z tego postępowania mogą zacząć trafiać do Krakowa w 2021 roku. Jeśli zsumować wszystkie planowane zakupy taborowe, Kraków wyda na nowe tramwaje jakiś miliard złotych w ciągu najbliższych kilku lat.

fot. MPK Kraków

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane