wtorek, 14 maja 2019

WIEDEŃ: w czerwcu ruszy pierwsza autonomiczna linia autobusowa

Na 6 czerwca Wiener Linien planuje uruchomienie pierwszej w Wiedniu linii autobusów autonomicznych. Ma ona funkcjonować w najmłodszej dzielnicy miasta, Seestadt, zbudowanej w ostatnich latach na północno-wschodnich rubieżach Aspern. Z założenia jest to dzielnica, której układ urbanistyczny opiera się o idee smart city, co ma docelowo pozwolić mieszkańcom funkcjonować bez samochodu.

Nowa linia ma kursować między stacją końcową linii U2 (Seestadt) a centrum technologicznym Aspern Smart City Research. Ma stanowić dopełnienie układu funkcjonalnego całego systemu transportowego dzielnicy, który dziś opiera się o gęstą sieć lokalnych linii autobusowych i metro, które sprawnie dowozić będzie do centrum miasta. Projekt dotyczący możliwości uruchomienia autonomicznego transportu autobusowe w Seestadt rozpoczął się przed dwoma laty. Pojazdy te mają wykrywać zmiany świateł, pieszych i rowerzystów. Na trasę ruszyły już pojazdy, które wykonują obecnie jazdy testowe. Przez miesiąc sprawdzane będzie zachowanie pojazdów i ich współpraca z urządzeniami i systemami na trasie.

Pojazdy na trasie opracowało konsorcjum C2X. Czujniki i systemy komunikacji przygotował Siemens Mobility. W projekcie uczestniczyły także: Austriacki Instytut Technologii, Austriackie kuratorium bezpieczeństwa na drodze, TÜV Austria oraz francuska Navya - firma specjalizująca się w budowie pojazdów autonomicznych. Pojazdy będą mogły jednorazowo zmieścić 11 pasażerów na miejscach siedzących, przy czym w początkowej fazie jedno miejsce zajmować będzie kontroler, który w razie problemów będzie mógł podjąć działania zaradcze i przejąć kontrolę nad autobusem. Trasa składać się będzie w sumie z sześciu przystanków, pokonywanych przez autonomiczne autobusy w około 10-12 minut. Pojazdy zasilane będą bateryjnie, a ładowanie odbywać się będzie w nocy, na terenie specjalnie przygotowanej zajezdni.

fot. Wiener Linien

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane