sobota, 8 czerwca 2019

GDYNIA: dwuprzegubowe Trollino na testach

Solaris zbudował swój pierwszy dwuprzegubowy trolejbus. Mówiło się początkowo, że jest to pojazd zamówiony przez przewoźnika z Salzburga, jednak trudno myśleć o tym jak o prawdziwej informacji, skoro jest to wreszcie prawdziwy noworodek. I ten właśnie specyficzny trolejbus przyjechał kilka dni temu do Gdyni, gdzie tamtejsze PKT będzie prowadzić testy, mające pozwolić na dopracowanie wszystkich systemów i obserwowanie tego, jak nowy, niezwykły pojazd, będzie się zachowywał w ruchu. Ponieważ, ze względu na przepisy ruchu drogowego, trolejbus jest póki co traktowany jako pojazd ponadgabarytowy, każdy jego przejazd zabezpieczony jest przez pilota.

Prototypowy Solaris Trollino 24 ma dokładnie 24 metry długości. Napęd w nim stanowią dwa silniki trakcyjne, z kolei zainstalowane baterie będą ładowane w trakcie jazdy pod siecią trakcyjną. Co ważne, dla zapewnienia zwrotności pojazdu zastosowano dodatkową oś skrętną, w postaci czwartej, ostatniej osi (jak w Ikarusach).

Testy potrwają sześć tygodni. W tym czasie prowadzona będzie także certyfikacja pojazdu pod kątem dopuszczenia do ruchu z pasażerami i uzyskania homologacji. Mają one także pozwolić na rozwinięcie w przyszłości portfolio produktów o autobusy dwuprzegubowe w ogóle, wyposażone w różne typy napędów, od spalinowego przez gazowy aż po elektryczny.

fot. Michał Podgórniak (PKT Gdynia)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane