piątek, 28 czerwca 2019

"Kolejowa Nocna Szyna (Kolnosz)" Odcinek 187: linia 121 Hostivice – Podlešín (Czechy)

Linia kolejowa 121 w Czechach przebiega mniej więcej na osi północ - południe, kilkanaście kilometrów na zachód od Pragi, stolicy kraju. Ma długość blisko 29 kilometrów i, choć dziś znów użytkowana jest w ruchu regularnym, nie zawsze tak było.

Linia łączy dwie istotne dla aglomeracji praskiej linie kolejowe: trasę Praga - Rakovnik na południu oraz Klarupy - Louny na północnym końcu. Wybudowano ją jeszcze w XIX wieku, a ruch pociągów wdrożony został w roku 1873. Pierwszym organizatorem przewozów i jednocześnie budowniczym linii była spółka Kolej Prasko-Duchcowska. W roku 1884 obsługę linii przejęły koleje państwowe. Linia przechodzi w pobliżu lotniska Praga-Ruzynie, przez co w roku 1960 konieczne było przesunięcie części torowiska bardziej na zachód (Hostivice - Středokluky), ze względu na rozbudowę tego międzynarodowego portu lotniczego.

W grudniu 2004 roku ruch pociągów na całej linii został zawieszony. Trzy lata później na linię wprowadzono sezonowe pociągi pasażerskie, które kursują do dziś w letnie weekendy. W związku z budową centrum magazynowego Amazon w miejscowości Dobroviz, w roku 2015 wznowiono regularne kursy pociągów na odcinku Hostivice – Středokluky, zaś w roku 2017 obsługę regularną wydłużono do stacji Noutonice. Linia ma ponadto istotne znaczenie w transporcie towarowym.


fot. Chary (Zelpage.CZ)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane