środa, 5 czerwca 2019

MAŁOPOLSKA: dworzec w Olkuszu przestanie straszyć

PKP PLK podpisały umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla przebudowy stacji w Olkuszu. To kolejna, po Wolbromiu, inwestycja dworcowa na małopolskim odcinku linii 62 z Tunelu do Sosnowca. Do przebudowy jednak jeszcze trochę, bo wybrana w przetargu firma TDM Projekt wykona swoje zadanie dopiero w końcówce 2021 roku, czyli za ponad dwa lata. Będzie to kosztować ponad 1,5 miliona złotych.

Wcześniej blask odzyska stacja w Wolbromiu, której przebudowa zacznie się wkrótce. Poza nowymi peronami pojawi się tam przejście podziemne z windami. Podobnie będzie w Olkuszu, gdzie dodatkowo, poza modernizacją całego układu torowego wraz z peronami i siecią trakcyjną, zabudowane zostaną nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym dla odcinka Bukowno - Olkusz - Jaroszowiec Olkuski. Kładka nad torami zostanie rozebrana, i zapewne podobny los spotka peron przy linii szerokotorowej.

Prace na linii kolejowej 62 Tunel - Sosnowiec trwają już od dłuższego czasu. Są one realizowane w ramach Krajowego Programu Kolejowego, za blisko 300 milionów złotych. Modernizacja stacji w Olkuszu jest tego projektu częścią. Dzięki pracom pociągi pojadą z prędkością 120 km/h. Pojawia się teraz pytanie, czy poprawa stanu infrastruktury znacząco wpłynie na zainteresowanie pociągami wśród mieszkańców Olkusza zważywszy, że linia 62 nie zapewnia możliwości dojazdu do Krakowa, będącego najważniejszym wśród Olkuszan kierunkiem codziennych podróży. Co więcej, najszybszą drogą dojazdu z Olkusza do Katowic jest jazda linią przez Knieje do Jaworzna Szczakowej, którą pociągi pasażerskie od lat nie kursują. Miejmy nadzieję, że nowa infrastruktura skłoni samorządy do lepszego wykorzystania potencjału kolei w tej części Małopolski, zapewniając wreszcie Olkuszowi i okolicom należyty standard obsługi regionalnej.

Stacja w Olkuszu

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane