środa, 5 czerwca 2019

"Nocna Szyna" Odcinek 280: Elbląg, linia 1 (Polska)

Na moment Nocna Szyna wraca do korzeni, czyli do Polski, gdzie nieco uwagi poświęcimy urokliwej sieci tramwajowej w Elblągu. Jest to drugi, po Wrocławiu, system elektrycznego tramwaju na terytorium dzisiejszej Polski, jeśli wziąć pod uwagę jego historię. Pierwsze tramwaje wyjechały na trasy w roku 1895.

Tak właściwie rozpoczyna się historia pierwszej linii tramwajowej w tym mieście. Linia 1 została uruchomiona 22 listopada 1895 roku, na trasie spod Dworca przez Grunwaldzką, plac Słowański i Stary Rynek do przystani nad rzeką Elbląg. Po II wojnie światowej, w roku 1946, linię uruchomiono na wydłużonej trasie przez Robotniczą i Browarną do Obrońców Pokoju. 15 lutego 1951 roku linię wydłużono nowym torowiskiem do końcówki na Druskiej, zaś 24 listopada 1986 roku, wskutek przedłużenie torowiska z Obrońców Pokoju do Ogólnej, linię ponownie wydłużono. Ostatnia ingerencja w przebieg linii 1 miała miejsce 9 listopada 2017, gdy otwarto torowisko wzdłuż ulicy Grota Roweckiego, do nowej pętli Ogólna.

Dziś linia liczy 21 przystanków. Kursuje codziennie, choć jej częstotliwość jest dość nieregularna: od 15-20 minut w dni powszednie do nawet 45-50 minut w niedziele i święta.
fot. Razem z Tobą

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane