wtorek, 11 czerwca 2019

TRÓJMIASTO: koniec linii z Gdyni do Kartuz

Okazuje się, że oferta w ramach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej między Gdynią a Kartuzami jest tak konkurencyjna, że PKS Gdynia zmuszony został do podjęcia decyzji o likwidacji linii 640, łączącej te miasta trasą przez Chwaszczyno i Przodkowo. Ostatnim dniem kursowania autobusów na wspomnianej trasie będzie środa, 19 czerwca, po czym nie będzie już więcej kursów.

Jak wskazują w gdyńskim PKS-ie, linia jest od dawna nierentowna i nie zapewnia jakiegokolwiek zwrotu kosztów. Od dłuższego czasu obserwowana jest migracja pasażerów do pociągów PKM, które zapewniają przejazd w czasie o wiele krótszym niż autobusem. PKS Gdynia zwrócił się w tej sytuacji także do Starostwa Powiatowego w Kartuzach z propozycją współfinansowania połączenia, które zapewnia obsługę m.in. szkoły w Przodkowie. Nie wykazało ono jednak zainteresowania, choć organizacja transportu należy do zadań własnych samorządu.

Linia 640 przejdzie zatem do historii za kilka dni. Nie pomoże jej nawet specjalna ustawa, zakładająca odbudowę sieci połączeń autobusowych w kraju. Według niej bowiem dofinansowanie będzie można uzyskać tylko na "nowe" linie, a więc takie, które nie funkcjonowały przez co najmniej 3 miesiące bądź dotąd nieistniejące. Czy kiedyś załapie się na to trasa Gdynia - Kartuzy? Zobaczymy, co przyniesie przyszłość.

fot. Kartuzy - NaszeMiasto.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane