poniedziałek, 15 lipca 2019

CZECHY: będzie tramwaj do kampusu na Bohunicach

Brno doczeka się w najbliższych latach niewielkiej rozbudowy sieci. Niespełna kilometrowy odcinek połączy torowisko szybkiego tramwaju do Starego Liskowca (przystanek Osova) z kampusem uniwersyteckim i szpitalem uniwersyteckim w dzielnicy Bohunice. Obszar ten ciągle się rozwija, jednak szacunki mówią, że codziennie w ten rejon dojeżdża już około 40 tysięcy pasażerów, którzy zdani są wyłącznie na autobusy i trolejbusy. Obecna komunikacja jest zatem niewydolna, dlatego szybkie połączenie tramwajowe jest wręcz koniecznością.

Umowę na realizację trasy podpisano 26 czerwca z firmą Metrostav z Pragi. Większa część trasy będzie przebiegała pod ziemią, gdzie w tunelu o długości 619 metrów zaplanowano powstanie przystanku Nova Jihlavska. Tunel przebiegać będzie pod placem Mikołaja, na głębokości 6-11 metrów. Końcowym przystankiem będzie Nemocnice Bohunice, który znajdzie się już na powierzchni. Będzie on urządzony w formie krańca czołowego, wzorem przystanku końcowego Mifkova na Lisieniu.

Nowa trasa kosztować będzie ponad 1,4 miliarda koron, i powstanie do końca 2022 roku. 85% środków pochodzi z dofinansowania unijnego. Obsługę trasy ma przejąć linia 8, która dziś kompletnie niepotrzebnie dojeżdża do pętli Stary Liskovec.

fot. Mesto Brno

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane