wtorek, 2 lipca 2019

CZECHY: reaktywacja "kolei śliwkowej"

Kiedy w 2007 roku zawieszono regularne kursy pociągów na trasie Litoměřice - Lovosice - Most, wydawało się że będzie ona już zawsze służyć wyłącznie składom turystycznym. I rzeczywiście, tak było przez dwanaście lat. Jednak w tym roku nastąpi odwrócenie tego trendu, bo oto władze kraju usteckiego i AŽD Praha wznowią regularne połączenia w tej relacji, a stanie się to w grudniu.

Ponowne przewozy pasażerskie na tej trasie mają nie dość, że zapewnić lepszy czas przejazdu w stosunku do transportu drogowego, to jeszcze posłużą jako pole działalności badawczo-rozwojowej. Do obsługi trasy sprowadzono cztery pociągi RegioSprinter od Rurthalbahn, które AŽD Praha zmodernizowały nieco i zaprezentowały na targach Czech Raildays. W schemacie malowania nie zabrakło motywu śliwki, co stanowi nawiązanie do popularnego określenia tej linii kolejowej, przebiegającej wśród licznych sadów śliwkowych. Na trasie tej pojawi się 11 par pociągów w pełnej relacji Litoměřice - Most, oraz 7 dodatkowych par na trasie Litoměřice - Třebívlice, kursujących w dni robocze. Przejazd pełnej relacji ma trwać mniej niż godzinę. Na razie nie ma jeszcze dostępnego proponowanego rozkładu jazdy.

Dlaczego kursy realizować będzie AŽD Praha? Otóż firma ta, znana głównie z systemów sterowania ruchem kolejowym, jest od trzech lat właścicielem linii kolejowej Čížkovice – Obrnice, stanowiącej zasadniczy element "kolei śliwkowej". Wraz z inną linią, a mianowicie Dolní Bousov - Kopidlno, zostały one kupione z myślą o prowadzeniu testów. Umowę zawarto jednak tylko pod takim warunkiem, że równocześnie będą tam prowadzone także regularne przewozy.

fot. Inforail

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane