czwartek, 11 lipca 2019

POZNAŃ: konsultacje ws. tramwaju na Klin Dębiecki

Poznań nie zwalnia tempa tramwajowego. Poza planami wprowadzenia komunikacji szynowej na Ratajczaka czy Marcelin, miasto chce przedłużyć trasę z Dębca na południe, na Klin Dębiecki. Pod koniec czerwca rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie projektu, który z jednej strony zakłada budowę ponad półtora kilometra nowego torowiska, a z drugiej gruntowną modernizację trasy w ciągu ulicy 28 Czerwca 1956 roku, na odcinku od Pamiątkowej do pętli Dębiec.

Nowa trasa ma się zakończyć zintegrowaną pętlą tramwajowo-autobusową u zbiegu ulic 28 Czerwca 1956 roku i Dolnej Wildy. Co ciekawe, znajdzie się tam także parking typu "Parkuj i Jedź", którego położenie obok autostrady A2 ma zachęcić do pozostawiania tam samochodów i przesiadki na tramwaje do centrum. Po całej inwestycji będzie można się nimi dostać do centrum Poznania w kilkanaście minut.

Najważniejszym elementem inwestycji będzie przeprowadzenie tramwajów na drugą stronę kolejowej obwodnicy Poznania. Stanie się to dzięki budowie estakady tramwajowo-drogowej, która zastąpi istniejące przejazdy kolejowe. Do tej pory to właśnie kolej blokowała tramwaj na ciasnej pętli Dębiec. Co więcej, projekt budowy tej trasy przewiduje także modernizację dębieckiego Targowiska "Racjonalizatorów". Konsultacje społeczne potrwają do jesieni.

wiz. ZTM Poznań

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane