wtorek, 23 lipca 2019

SOSNOWIEC: koniec prowizorki - linia przez Niwkę do remontu

Wygląda na to, że w Sosnowcu skończy się czas największej tramwajowej prowizorki. Trasa wzdłuż Wojska Polskiego, łącząca sosnowiecką Dańdówkę z Mysłowicami przez Niwkę i Jęzor, powstała wiele lat temu głównie w celu zapewnienia dojazdu do licznych tam zakładów pracy. Powstała dość prowizorycznie, i od tego czasu trwa właściwie w niezmienionej formie. Ma się to zmienić za sprawą kompleksowej modernizacji, którą planują tam Tramwaje Śląskie. Chodzi o blisko 4-kilometrową część sosnowieckiej sieci.

W trakcie prac, obejmujących torowisko wzdłuż ulicy Wojska Polskiego w Sosnowcu od skrzyżowania w Dańdówce do wiaduktu tramwajowego nad Orląt Lwowskich, będzie zmodernizowane całkowicie. Większość tego fragmentu wzbogacona zostanie o drugi tor, pojawi się też nowa mijanka. Drugi tor będzie biegł na odcinku Dańdówka Skrzyżowanie - Niwka Pawiak, zaś dodatkowa mijanka zabudowana zostanie na obszarze przystanku Niwka Kościół. W pozostałej części linia pozostanie jednotorowa, z uwagi na brak miejsca na jej rozbudowę. W sumie oznacza to położenie od nowa ponad 6,5 kilometra pojedynczego toru. Przebudowane zostanie także skrzyżowanie tramwajowo-kolejowe przy cmentarzu komunalnym w Niwce.

Z zakresu prac wyłączone zostanie około 300 metrów trasy, przebiegającej przez wiadukt nad torami kolejowymi w Dańdówce. Tutaj miasto musi najpierw wybudować nowy obiekt, by Tramwaje Śląskie mogły położyć drugi tor i ostatecznie zrealizować swoje założenia. Spółka zapowiada, że przetarg w tej sprawie ma zostać ogłoszony na początku 2020 roku.

fot. Sosnowiec - NaszeMiasto.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane