niedziela, 7 lipca 2019

WARSZAWA: automatyczne bramki na lotniskach w akcji

27 czerwca, w czwartek, na dwóch warszawskich lotniskach: Chopina i Modlin, zaczęły funkcjonować automatyczne bramki do samodzielnej odprawy granicznej. Bramki ABC pozwalają na przejście przez kontrolę graniczną bez konieczności kontaktu z funkcjonariuszem Straży Granicznej.

Z opcji tej może skorzystać każdy dorosły obywatel Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, korzystający z paszportu biometrycznego lub e-dowodu. Na Lotnisku Chopina bramek jest dwadzieścia: po dziesięć w obu kierunkach odprawy. W Modlinie jest ich póki co tylko pięć. Są one jednak bardzo wydajne: oprawa graniczna trwa zaledwie kilkanaście sekund. Na samym tylko Lotnisku Chopina pierwszego dnia skorzystało z nich około 5 tysięcy pasażerów. System, wraz z przeszkoleniem personelu, kosztował 5 milionów złotych.

Podobne rozwiązanie interesuje także inne polskie lotniska. Docelowo bramki takie mają odpowiadać za obsługę pasażerów CPK - o ile ten w ogóle kiedyś powstanie. Bramki ABC wykluczają możliwość użycia sfałszowanych dokumentów, a także, dzięki połączeniu z bazą danych Straży Granicznej, pozwolą na wychwycenie pasażera widniejącego na liście osób poszukiwanych bądź potencjalnie niebezpiecznych (np. notowanych już za zakłócanie porządku czy rozbój).

mat. Onet Warszawa

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane