poniedziałek, 29 lipca 2019

WARSZAWA: kolejne przegubowe elektryki dla MZA

W zeszły poniedziałek, 22 lipca, MZA i Solaris podpisali w Warszawie umowę na dostawę 130 nowych elektrycznych przegubowców. Solaris skazuje za to niemal 400 milionów złotych, a dzięki zamówieniu ilość niskoemisyjnych autobusów miejskich w stolicy wzrośnie niemal dwukrotnie.

To tak na prawdę pierwszy krok w kierunku realizacji postulatów Rady Miasta Stołecznego Warszawy, zgodnie z którymi do ruchu w stolicy mają być wprowadzane wyłącznie autobusy nisko bądź bezemisyjne. Jest to także pierwszy tego typu kontrakt MZA dofinansowany z funduszy unijnych - dopłaciła ona do tego zakupu 180 milionów złotych, a więc 40% kosztów. Nowe pojazdy mają zacząć docierać do Warszawy w połowie 2020 roku. Każdy z nich zmieści nawet 120 pasażerów. Ładowanie autobusów będzie możliwe dwojako: wtyczką lub poprzez pantograf. Energię do poruszania zapewniać będzie zespół baterii typu Solaris High Power, o pojemności 150 kWh każda.

W międzyczasie w Warszawie powstanie także 20 stanowisk ładowania, ulokowanych w dziewięciu lokalizacjach. Zadanie to, warte 8,3 miliona złotych, zrealizuje firma Ekoenergetyka. Co więcej, jeszcze w tym roku Miejskie Zakłady Autobusowe planują kolejny przetarg taborowy, w ramach którego zamierzają zakupić autobusy napędzane gazem (CNG i LNG).


fot. Warsaw Now!

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane