środa, 28 sierpnia 2019

GLIWICE: zlikwidowali tramwaj, teraz chcą autonomicznego autobusu

To zdumiewające, jak pewne decyzje warunkują dziwne kierunki rozwoju transportu w miastach. Gliwice, które trochę lat wstecz zrezygnowały z tramwajów, dziś widziałyby u siebie autonomiczne autobusy w centrum. Miasto zamówiło projekt przebudowy reprezentacyjnej ulicy Zwycięstwa, tej samej, którą niegdyś śmigały tramwaje linii 4 z Zabrza do Wójtowej Wsi. Projekt ma być gotowy w ciągu roku.

Jednym z założeń projektu ma być koncepcja stworzenia w tym miejscu autonomicznego buspasa, który służyłby w założeniu pojazdom komunikacji zbiorowej, poruszającym się niezależnie od istniejącego ruchu drogowego. Miałby on kursować wahadłowo na odcinku między placem Inwalidów Wojennych a dworcem kolejowym. Oprócz tego na ulicy Zwycięstwa ma zostać zwężona jezdnia i powstać mają dwa nowe chodniki: do szybkiego przemieszczania się o szerokości 4 metrów i rekreacyjny o szerokości 3,5 metra. Prędkość dla ruchu drogowego ma zostać ograniczona do 30 km/h.

Wykonawcę projektu poznamy niebawem, i w sumie ciekawe jest, co z tego wyniknie. Z jednej strony taka nowość jest interesująca, z drugiej zaś pojawia się pytanie: po co było likwidować torowisko tramwajowe, by teraz tworzyć jakiś zamknięty system autobusowy, prowadzący donikąd?

mat. ZDM Gliwice

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane