poniedziałek, 26 sierpnia 2019

KRAKÓW: wstępna koncepcja tramwaju pod Wawelem

Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie nie odpuszcza sprawy stworzenia w przyszłości tramwajowego bajpasa między Wawelem a Filharmonią. Może nie jest to najistotniejsze zadanie infrastrukturalne, ale taki krótki odcinek mógłby się nie raz przydać w centrum Krakowa.

Opracowana została wstępna koncepcja dla tego zadania. Założono, że ingerencja w istniejący układ drogowy i zabudowę byłaby możliwie najmniejsza. Torowisko miałoby mieć około 830 metrów, i miałoby być wykonane w jednym poziomie z ciągami pieszymi i jezdnią. Na końcu ulicy Straszewskiego miałby pojawić się dodatkowy przystanek tramwajowy. Oczywiście, ze względów konserwatorskich, nie znalazła by się tam napowietrzna sieć trakcyjna. Obsługa odcinka byłaby w całości prowadzona tramwajami wyposażonymi w baterie. To jednak melodia przyszłości, bo zamówione tramwaje od Stadlera (poza dwoma składami) będą jedynie przystosowane do używania takiego rozwiązania - będzie je trzeba dodatkowo zainstalować.

Analiza trafiła do zaopiniowania przez Wojewódzką Konserwator Zabytków, ponieważ przyszły projekt w całości mieści się na obszarze parku kulturowego Stare Miasto. Oczywiście rozwiązań zmniejszających drgania i chroniących zabudowę w tym miejscu jest mnóstwo, dlatego wyda się to nie być problemem. A czy tak będzie, zobaczymy...

mat. ZTP Kraków

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane