środa, 14 sierpnia 2019

KRZESZOWICE: tramwaj z Częstochowy stanął przy ulicy Kościuszki

We wtorek, 13 sierpnia, w godzinach wieczornych do Krzeszowic dotarł wagon tramwajowy Konstal 105Na, wyprodukowany i dostarczony do Częstochowy w roku 1984. Wagon przez ponad trzydzieści lat służył mieszkańcom grodu pod Jasną Górą, a teraz będzie cieszył oko mieszkańców i turystów odwiedzających podkrakowskie miasteczko. Wagon, o którym mowa, nosi numer taborowy 689.

Inicjatorem przedsięwzięcia była firma Prefa, od ponad stu lat związana z produkcją prefabrykowanych elementów i konstrukcji żelbetonowych. Przedsiębiorstwo to związane jest z rynkiem inwestycji tramwajowych nie tylko w kraju, ale też za granicą. W swoim portfolio posiada m.in. prefabrykowane płyty tramwajowe, służące do wykonywania torowisk w technologii bezpodsypkowej (płyty blokowo-zalewowe i rowkowo-zalewowe), a także betonowe ekrany akustyczne. Płyty tramwajowe Prefa dostarcza do większości polskich miast, przy czym ma na swoim koncie także realizacje dla Moskwy czy Kijowa. "Nowy" krzeszowicki tramwaj ustawiony został na torowisku wykonanym właśnie w technologii bezpodsypkowej, tym samym Prefa osiągnęła pewien efekt promocyjny. Cieszy bowiem, że lokalna firma prężnie się rozwija i może pochwalić się szerokimi rynkami zbytu dla swoich produktów.

Oficjalna prezentacja tramwaju, z udziałem przedstawicieli firmy Prefa, władz Krzeszowic i zaproszonych gości, odbędzie się we wtorek, 20 sierpnia, o godzinie 13:00. Na razie tramwaj będzie stanowił lokalną atrakcję. W przyszłości firma planuje ożywienie eksponatu, poprzez uruchomienie w tym miejscu np. letniej kawiarni. Będzie to o tyle dogodne, że pojazd stacjonuje tuż obok restauracji Kociołek. To jednak sprawa na przyszłość. Tak czy siak umieszczenie częstochowskiego tramwaju w Krzeszowicach to bardzo ciekawy pomysł, który zdecydowanie ożywi okolicę i z pewnością ściągnie na oględziny spore grono miłośników komunikacji miejskiej. 


2 komentarze :

  1. czy będzie można wejść do tego tramwaju?

    OdpowiedzUsuń
  2. Na razie trudno powiedzieć kiedy, ale w przyszłości tak :) Zresztą pewnie wszystko będzie wiadome po wtorkowej prezentacji

    OdpowiedzUsuń

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane