piątek, 2 sierpnia 2019

WARSZAWA: Dworzec Centralny zabytkiem

Warszawski Dworzec Centralny, oddany do użytku w grudniu 1975 roku po trzech latach budowy, trafił na listę zabytków. Umieszczenie go w rejestrze pozwoli zapewnić obiektowi ochronę konserwatorską, pozwalając tym samym zapobiec ingerencjom w jego modernistyczną bryłę i układ przestrzenny.

Budynek Warszawy Centralnej w swoich czasach był bardzo nowoczesny. Automatyczne drzwi czy schody ruchome to elementy, których próżno było szukać w tego typu obiektach w kraju. W ostatnich latach obiekt przeszedł szereg modernizacji, polegających na przeprowadzeniu napraw, gruntownym czyszczeniu wszystkich elementów, a w końcu budowie nowej antresoli. Mimo tego zachowano bryłę obiektu, dzięki czemu nie stracił swojego charakteru tak, jak stało się to ze słynnym dworcem w Katowicach. Inicjatywa wpisania Dworca Centralnego do rejestru zabytków wyszła od Mazowieckiego Konserwatora Zabytków, prof. dr hab. Jakuba Lewickiego. W uzasadnieniu tego działania wskazuje on, że obiekt ten jest wyjątkowym w Polsce przykładem architektury późnego modernizmu i szczególnie należy mu się ochrona.

Warszawa Centralna odprawia rocznie ponad 15 milionów podróżnych, ustępując znacznie sąsiadującemu z nią przystankowi Warszawa Śródmieście.

fot. PKP S.A.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane