sobota, 3 sierpnia 2019

WROCŁAW: tramwaj na Nowy Dwór w decydującej fazie - są umowy

Lipiec przyniósł kilka rozstrzygnięć w sprawie budowy trasy tramwajowej do Nowego Dworu - największego przedsięwzięcia transportowego Wrocławia w ostatnich dziesięcioleciach. Oznacza to, że inwestycja nabiera tempa i zostanie zrealizowana w ciągu najbliższych kilku lat.

Umowę na pierwszy odcinek zgarnęła firma Pro-Tra Building, która za blisko 65 milionów złotych wykona kompleksowe prace na odcinku od placu Orląt Lwowskich do Smoleckiej. Na tym odcinku, liczącym ok. 1200 metrów, tramwaje wyjadą z istniejącego torowiska na Podwalu i Piłsudskiego w kierunku Braniborskiej, a za Dworcem Świebodzkim torowisko odbije w stronę dawnego dworca Marchijskiego. Skrzyżowanie Robotniczej i placu Orląt Lwowskich zostanie przebudowane. Nowa trasa prowadzić będzie częściowo wzdłuż Robotniczej, i oczywiście obejmie budowę całej trasy autobusowo-tramwajowej, wraz z infrastrukturą towarzyszącą (instalacje, chodniki, ścieżki rowerowe etc.). Odcinek ten ma być gotowy w 2021 roku.

Kolejna umowa obejmuje odcinek między wiaduktami nad Smolecką i torami kolejowymi. Ma on ponad półtora kilometra długości, i tutaj także prace zrealizuje Pro-Tra Building. Prace pochłoną blisko 31 milionów złotych, i obejmą odcinek od wiaduktu nad ulicą Smolecką do wiaduktu nad szlakiem kolejowym, wraz z infrastrukturą na wiaduktach oraz fragmentem ulicy Wagonowej. Tutaj termin realizacji jest krótszy, bo fragment ten ma być gotowy już w przyszłym roku.

Podpisana została także umowa na newralgiczny fragment, a mianowicie 160-metrowy wiadukt nad torami w ciągu ulicy Robotniczej. Wiadukt zbuduje Budimex, który zainkasuje za zlecenie blisko 40 milionów złotych. Obiekt ma być gotowy za 18 miesięcy, a więc na początku 2021 roku. Dodatkowo, w ramach tego odcinka, zbudowany zostanie także tunel pod trasą autobusowo-tramwajową, służący pieszym i rowerzystom.

Koleje umowy czekają na podpisanie. Cała trasa, licząca około 7 kilometrów, ma być gotowa w 2023 roku.

fot. UM Wrocław

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane