czwartek, 5 września 2019

DOLNY ŚLĄSK: Gala Pary 2019 już w ten weekend

Gala Parowozów odbywa się w Jaworzynie Śląskiej od 2011 roku. W roku 2017 Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie zdecydowało się rozszerzyć imprezę o maszyny rolnicze i użytkowe, czego wynikiem była pierwsza Gala Pary. Tegoroczna edycja imprezy już w najbliższy weekend, 7 i 8 września. Impreza odbywa się w trzech miejscach jednocześnie.

W Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej organizowane są prezentacje zabytkowego taboru kolejowego, w tym czynnych lokomotyw parowych w akcji. W tym roku także zaplanowano prezentację polskiego szynobusu SA102-002, który Muzeum w Jaworzynie pieczołowicie odrestaurowało. Inauguracja Gali zaplanowana została na sobotę, 7 września, na 11:00. Do 17:00 trwać będą prezentacje i pokazy, a także przejazdy pociągów retro do Świdnicy, Dzierżoniowa i Strzegomia dla chętnych odwiedzających. W godzinach 20-22 odbędzie się spektakl "Polskie parowozy". Podobnie będzie w niedzielę, ale prócz tego będzie można zobaczyć zawody maszynistów parowozowych. W imprezie wezmą udział parowozy z Czech (431.032 „Ventilovka”, 213.901  „Marcelka”) czy Polski (Ol49-59, Ty42-24, TKt48-18).

Równolegle w Piotrowicach Świdnickich, na terenie Muzeum Techniki Rolniczej, odbywać się będą wystawy i pokazy parowych maszyn rolniczych i użytkowych, jak młócki, orki, walce etc. Muzeum to zajmuje ponad 4 ha zespołu folwarczno – pałacowego w tej miejscowości, co dodaje wyjątkowego charakteru prezentowanej wystawie. Oprócz prezentacji maszyn, pokazów prac polowych z ich zastosowaniem czy wyścigów ciągników, będzie można wziąć udział w warsztatach lepienia pierogów, robienia makaronu, a także skosztować przysmaków regionu i piw z lokalnych browarów.

W tym roku do Gali Pary dołącza także zabytkowy Młyn Hilberta w Dzierżoniowie. To największy zachowany w Polsce młyn zbożowy z kompletnym ciągiem technologicznym do produkcji kasz, mąk i otrębów. Z okazji imprezy uruchomiona zostanie linia paczkowania mąki, będą też warsztaty robienia tradycyjnych pierników. Przed młynem prezentowane będą zabytkowe pojazdy użytkowe z okresu PRL, historyczne i współczesne pojazdy i maszyny rolnicze.

Bilety na wydarzenia będzie można zakupić w cenie 20-30 złotych (dorośli), zależnie od wybranej wystawy. Dzieci i młodzież do 18. roku życia zapłacą 15 złotych.

mat. Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane