czwartek, 19 września 2019

KRAKÓW: jedna oferta na nowe tramwaje dla MPK

Po kilkukrotnym przesunięciu terminu zakończenia przetargu na kolejne nowe tramwaje dla MPK Kraków, pod Wawelem wreszcie otwarte zostały oferty. Okazuje się, że tylko Stadler Polska chce podpisać z krakowskim przewoźnikiem ramową umowę na dostawę do 60 nowych tramwajów o długości do 37 metrów. Pierwsze pojazdy miałyby w założeniu trafić do Krakowa w roku 2022.

Zamówienie obejmuje niskopodłogowe tramwaje przegubowe, i zostanie podzielone na kilka umów realizacyjnych. Pierwsza obejmie 10 egzemplarzy. Ostateczna liczebność taboru zależna jest od ostatecznego poziomu uzyskanego dofinansowania unijnego. Tutaj należy podkreślić, ze dwa tramwaje mają być wyposażone w akumulatory, umożliwiające przejechanie do 3 kilometrów bez dostępu do zasilania trakcyjnego. Stadler zaproponował MPK tramwaje Tango Kraków Lajkonik 2, i wycenił zamówienie na ponad 619 milionów złotych brutto. To o blisko 65 milionów więcej niż założono w budżecie. Pierwsza umowa realizacyjna wymaga niemal 103 milionów złotych brutto.

Gdyby udało się podpisać umowę ze Stadlerem, prawdopodobnie w okolicach 2025 roku tramwaje te stałyby się najliczniejszą grupą tramwajów niskopodłogowych w Krakowie, przebijając tym samym Bombardiera. Producent realizuje bowiem obecnie umowę na pięćdziesiąt 3-członowych tramwajów dla stolicy Małopolski, które mają zacząć spływać do miasta początkiem przyszłego roku.

fot. MPK Kraków

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane