poniedziałek, 21 października 2019

KATOWICE: modernizacja trasy kolejowej do Wisły

Blisko 460 milionów złotych, przy znakomitym wsparciu EFRR. Tyle kosztować będzie inwestycja w modernizację linii kolejowych w Beskidzie Śląskim. Chodzi o trasy z Chybia do Wisły i Cieszyna. Z zauważalnych dla pasażerów kwestii wymienić należy: zwiększoną przepustowość, krótszy czas przejazdu, a także nowe przystanki Skoczów Bajerki i Ustroń Poniwiec. Przystanek Cieszyn Mnisztwo będzie się nazywał Cieszyn Uniwersytet, a Wisła Obłaziec stanie się Wisłą Jawornikiem. Pozostałe stacje i przystanki zostaną zmodernizowane. W sumie chodzi o 23 perony.

Dzięki modernizacji torowisk pociągi pasażerskie będą mogły poruszać się z prędkością od 80 do 120 km/h, co stanowić będzie przeskok cywilizacyjny w porównaniu z obecnym staniem tras, gdzie miejscami obowiązują ograniczenia nawet do 20 km/h. W Skoczowie powstanie LCS, zmodernizowane będą nastawnie, zaś rozjazdy będą ogrzewane - to szczególnie ważne w górskich, zimowych warunkach prowadzenia ruchu.

Umowy z wykonawcami przewidują rozpoczęcie prac budowlanych wiosną przyszłego roku, najpewniej wraz z marcową korektą rozkładu jazdy. Pozwoli to uniknąć utrudnień w okresie ferii zimowych, kiedy do Wisły i okolicznych miejscowości ściąga wielu turystów. Zakończenie projektu zaplanowano na koniec 2021 roku. Szykuje się zatem wiele miesięcy utrudnień, wzorem prac na trasie z Krakowa do Zakopanego. Ale, by mogło być lepiej, musi być gorzej.

fot. PKP PLK

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane