wtorek, 22 października 2019

KATOWICE: przetarg na kolej do Katowice Airport

Powoli do celu - tak wydaje się wyglądać aktualna dewiza PKP PLK, które niedawno rozpoczęły postępowanie przetargowe w sprawie budowy połączenia kolejowego do śląskiego portu lotniczego Katowice Airport w Pyrzowicach. To jedno z najważniejszych krajowych i międzynarodowych lotnisk w kraju od dawna pozostaje kiepsko skomunikowane. Chociaż w ostatnim czasie GZM poczyniła szereg usprawnień w tym względzie, to i tak szybkie połączenie kolejowe jest bardzo potrzebne.

Zasadniczo sprawa toczy się o modernizację istniejącej linii kolejowej 182, biegnącej między Tarnowskimi Górami a Zawierciem. Przy okazji, poza możliwością dojazdu do samego lotniska, połączenia kolejowe odzyska kilka miejscowości po drodze, jak np. Siewierz. Ogłoszony ostatnio przetarg dotyczy przygotowania dokumentacji projektowej i przeprowadzenie prac na trasie. Całość zadania ma być zrealizowana w ciągu 32 miesięcy. Oferty składać można do 21 listopada, gdzie jako jedyne kryterium wyboru mamy cenę.

Realizacja zadania obejmie rewitalizację samej linii kolejowej oraz dwóch łącznic: Tarnowskie Góry – Miasteczko Śląskie Gosek i Pniaki – Zawiercie. Ma zostać ona zelektryfikowana i dostosowana do ruchu pociągów pasażerskich z prędkością do 140 km/h. W stacji Siewierz ma się pojawić lokalne centrum sterowania ruchem kolejowym. Dla obsługi ruchu pasażerskiego pojawią się perony w następujących stacjach:

  • Tarnowskie Góry (dwukrawędziowy), 
  • Miasteczko Śląskie Centrum (jednokrawędziowy), 
  • Pyrzowice Lotnisko (jednokrawędziowy i dwukrawędziowy), 
  • Mięrzęcice Łubne (jednokrawędziowy), 
  • Siewierz (dwukrawędziowy), 
  • Poręba (dwukrawędziowy), 
  • Zawiercie Kądzielów (jednokrawędziowy), 
  • Zawiercie (dwukrawędziowy). 
W ramach peronu przy lotnisku pojawi się większa wiata, która zawrze w sobie także poczekalnię dla pasażerów, zaś na terenie Miasteczka Śląskiego i Poręby zarezerwowane zostaną miejsca na dodatkowe perony nowych przystanków, planowanych na przyszłość.


fot. zawiercianskie.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane