sobota, 12 października 2019

MAŁOPOLSKA: kolej z Krakowa otworzy się na Olkusz?

Olkusz od wielu lat narzeka na wykluczenie transportowe. Mimo korzystnego położenia przy głównej trasie 94, łączącej Kraków ze Śląskiem, codzienne podróże dla mieszkańców tego miasta do przyjemnych nie należą. Składają się na to korki i notorycznie przepełnione, prywatne busy. Na pomoc kolei nie ma co liczyć, bo o ile pociągiem do Katowic jeszcze można się w miarę dostać, o tyle podróż do Krakowa wymaga przynajmniej jednej przesiadki w Tunelu, i zajmuje ponad dwie godziny. Ma się to zmienić, i tylko czas pokaże, czy tak się stanie.

Olkusz i Kraków dzieli zaledwie 40 kilometrów. Tym bardziej trudno zrozumieć, dlaczego pokonanie tej trasy stanowi aż takie wyzwanie. Wszystko dzięki zaszłościom historycznym i brakowi kolejowego połączenia na tej trasie. Od kilku dobrych lat trwają starania o zmianę tego stanu rzeczy. Pomysłów było bez liku: od budowy całkiem nowej linii w różnych przebiegach, aż po uruchomienie połączeń przez Jaworzno, z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury. To właśnie ta opcja ma szansę doczekać się realizacji, ponieważ Ministerstwo Infrastruktury, z Andrzejem Adamczykiem na czele, zdecydowało o budowie łącznicy kolejowej między liniami 133 i 156, pozwalającej w przyszłości uruchomić pociągi z Olkusza przez Bukowno i Jaworzno Ciężkowice w kierunku Krakowa. Gdyby udało się taką łącznicę wybudować, czas jazdy z Olkusza do Krakowa mógłby wynieść poniżej godziny. Biorąc pod uwagę fakt, że pociągi wjeżdżają do ścisłego centrum stolicy województwa, będzie to opcja bardzo dobra i z pewnością konkurencyjna dla transportu samochodowego.

Łącznica Borowa Górka - Pieczyska, bo taka ma być jej relacja, ma powstać do 2023 roku. Trudno powiedzieć, czy jest to kiełbasa wyborcza, czy realna deklaracja Ministerstwa i PKP PLK, jednak wierzyć warto. To i tak ogromny postęp w sprawie kolejowego odczarowania Olkusza. Ma mieć ona około 800 metrów i pozwoli ominąć stację w Szczakowej, tym samym eliminując konieczność zmiany czoła pociągu i utraty cennych minut.

Inwestycja ta nie jest zresztą jedyną nadzieją dla Olkusza, przynajmniej teoretycznie. Trwają prace nad studium wykonalności dla kolei jurajskiej, łączącej Kraków z Częstochową przez Olkusz między innymi, zaś przy okazji budowy nowych linii kolejowych do CPK (o ile jakakolwiek powstanie), na terenie Olkusza, lub w bliskim jego sąsiedztwie, powstać ma węzłowa stacja kolei dużych prędkości. I tradycyjnie warto tutaj powiedzieć: pożyjemy, zobaczymy.

mat. PKP PLK

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane