środa, 11 grudnia 2019

"Nocna Szyna" Odcinek 307: Toruń, linia 1 (Polska)

Toruń to drugie miasto Kujaw, kojarzone z piernikami i Mikołajem Kopernikiem. Pierwsze tramwaje pojawiły się tam w roku 1891, i były to linie konne. W roku 1899 zaczął funkcjonować tramwaj elektryczny. Dziś sieć tramwajową obsługuje pięć linii dziennych, dwie nocne i linia turystyczna.

Linia 1 istnieje od początku. Pierwotnie łączyła Bydgoską z dworcem Toruń Miasto, trasą przez Rynek Staromiejski i Szeroką. W kolejnych latach trasę przedłużano wgłąb Jakubskiego Przedmieścia, najpierw w roku 1936 do Rzeźni, potem do Gazowni (1956), a w końcu do pętli Wierzbowa (dziś Elana) w roku 1974. Po zachodniej stronie wydłużono ją, w roku 1972, do pętli Merinotex (dziś Motoarena) na Bydgoskim Przedmieściu. W roku 1981 linię skierowano nowym torowiskiem od pętli Ślaskiego, zaś od roku 1986 kursuje to pętli Olimpijska. 25 czerwca 2014 roku, wskutek uruchomienia nowego torowiska na Bielanach, do pętli Uniwersystet, linia 1 zaczęła kursować na trasie Uniwersytet - Olimpijska.

Jest to najmocniejsza i najważniejsza linia w mieście. W dni powszednie kursuje nawet co kilka minut, i obsługiwana jest częściowo składami niskopodłogowymi. Liczy 24 przystanki.


fot. ototorun.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane