poniedziałek, 6 stycznia 2020

GDAŃSK: Nowa Politechniczna z decyzją środowiskową

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku pod koniec minionego roku wydała decyzję środowiskową, dotyczącą budowy alternatywnego połączenia tramwajowego między gdańską Moreną a Wrzeszczem, zwanego Nową Politechniczną. Trasa ma na celu skrócenie czasu podróży między dolnym a górnym tarasem miasta, a także odciążenie wąskiego gardła, jakim już dziś jest trasa przez Hucisko i Wały Jagiellońskie.

Planowana do wybudowania linia tramwajowa ma biec od skrzyżowania ulic Rakoczego i Jaśkowa Dolina, dalej Wileńską, Sobieskiego, Do Studzienki, Fiszera i Bohaterów Getta Warszawskiego. Trasa zakończy się poprzez włączenie w istniejącą infrastrukturę przy alei Grunwaldzkiej. Nowe torowisko częściowo ma biec w tunelu. Sprawa rozpoczęła się od przetargu na projekt, który w połowie 2015 roku wygrały Mosty Katowice. Z dwóch wariantów wytypowano ostatecznie jeden, jako mniej ingerujący w tkankę miejską. Wybrany wariant, dla którego wydano stosowną decyzję, oznacza mniejsze koszty i mniej wyburzeń.

Teraz Mosty Katowice mogą kontynuować właściwe prace projektowe. Co ważne, będzie to jedna z niewielu inwestycji tramwajowych w Polsce, która nie przewiduje budowy nowej drogi, równoległej do torowiska tramwajowego.

Znalezione obrazy dla zapytania nowa politechniczna
fot. Trojmiasto.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane