poniedziałek, 20 stycznia 2020

KATOWICE: dworzec Sądowa ukończony

Przesiadkowe centrum autobusowe, czy jak kto woli dworzec, na ulicy Sądowej w Katowicach, jest już gotowy. Niedawno ogłosił to sam prezydent miasta, Marcin Krupa. Obecnie trwają procedury odbiorowe, jednak do uruchomienia nowego obiektu można już odliczać dni. To drugi, po niewielkim centrum w Ligocie, tego typu obiekt w stolicy aglomeracji górnośląskiej. W budowie są jeszcze centra na Zawodziu i w Brynowie.

Węzeł Sądowa wykonał Budimex za blisko 57 milionów złotych. Jest on położony kilkaset metrów od dworca kolejowego w Katowicach, jednak przesiadki z autobusów do pociągów będą nieco ułatwione. Co prawda dojście do tramwajów na Gliwickiej wymaga przejścia około 400 metrów, jednak na Sądową będą zajeżdżały autobusy miejskie, kursujące w ramach ZTM. Jak wskazał prezydent Krupa, Sądowa będzie miejscem realizowania postojów wyrównawczych, dlatego pasażerowie będą mieli ułatwione przemieszczanie się. Autobusy, kończące bieg i zaczynające trasę pod dworcem kolejowym, będą kierowały się na Sądową i po wyrównaniu godzin pracy kierowców będą wracały na konkretną godzinę na perony podziemne dworca. Aby nie było tzw. "pustych" przelotów, autobusy będą zabierały pasażerów w obie strony. Tu ważne są dwie informacje: po pierwsze, autobusy będą kursować na trasie Katowice Dworzec - Sądowa co kilka minut, a po drugie - będzie można z nich korzystać za darmo.

Węzeł Sądowa ma służyć przede wszystkim autobusom dalekobieżnym i ponadregionalnym, które dotąd plątały się po okolicy dużo bardziej odległej od dworca. Znalazły się na nim perony przystankowe, poczekalnie z punktami handlowymi i gastronomicznymi oraz przechowalnią bagażu. Kierowcy autobusów będą mogli korzystać z pomieszczeń socjalnych i węzła sanitarnego. Pojawił się parking dla samochodów, wiata rowerowa i elementy zieleni. Budowa obiektu rozpoczęła się w pierwszej połowie 2018 roku.

Znalezione obrazy dla zapytania węzeł przesiadkowy sądowa katowice
fot. Dziennik Zachodni

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane