środa, 8 stycznia 2020

"Nocna Szyna" Odcinek 311: Grudziądz, linia 1

Sieć tramwajowa niewielkiego Grudziądza to najbardziej kameralny tego typu system w Polsce. Długość torowisk wynosi ledwie 18 kilometrów. Historia ich rozpoczęła się pod koniec XIX wieku, od tramwajów konnych spod dworca kolejowego do ogrodów "Tivoli" - uruchomiona 13 czerwca 1896 roku. W gruncie rzeczy była to obecna, a właściwie była, linia 1. Już w roku 1899 przedłużono linię do Tarpna, równocześnie przechodząc na tramwaje elektryczne.

Linia 1 pozostawała bez zmian przez dziesięciolecia. Kilkanaście lat temu zaczęły się jej problemy, objawiające się małym obłożeniem pasażerskim, których "jedynka" traciła na rzecz tramwajów linii 2. Pierwszy raz zawieszono ją 1 grudnia 2005 roku. Po pół roku wróciła ona na trasę podstawową, jednak w roku 2011 ograniczono jej kursowanie tylko do dnia powszedniego. Ostatecznie została trwale zawieszona 13 sierpnia 2011 roku, i tak pozostaje do dziś.

Podstawowa trasa linii 1 ma niespełna 4 kilometry długości i osiem przystanków. Czas przejazdu to 12-13 minut, o ile akurat z jakiegoś powodu kursuje...fot. Wikimedia Commons

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane