środa, 22 stycznia 2020

"Nocna Szyna" Odcinek 313: Olsztyn, linia 1

Czy tramwaje w Olsztynie są najmłodsze w Polsce? I tak, i nie. To prawda, że uwzględniając obecne kryteria jest to najświeższy tego typu system komunikacji nad Wisłą, jednak historia tramwajów w stolicy Warmii i Mazur sięga dużo dalej, aż do 1907 roku. Zresztą tramwaje w Olsztynie są wyjątkowe z kilku względów: są najszersze w Polsce, wyłącznie dwukierunkowe, a na ulicach miasta nie znajdziemy ani jednej pętli.

Pierwsza linia tramwajowa miała w założeniu połączyć śródmieście z dworcem kolejowym. Tak też się stało, bo uruchomiona 15 grudnia 1907 roku linia 1 kursowała z Dworca Głównego do mostu św. Jana na Łynie, mając niespełna 2,5 kilometra długości. Dwa lata później, 9 grudnia 1909 roku, wydłużono ją od mostu do Dworca Zachodniego. Linia została jeszcze przedłużona w roku 1930, do końcówki przy Alei Przyjaciół. W roku 1946 uruchomiono, ostatni przed likwidacją, nowy odcinek linii 1, a mianowicie od Alei Przyjaciół do Jeziora Długiego. Likwidacja ówczesnego systemu przypadła na 20 listopada 1965 roku.

Do reaktywacji tramwajów przystąpiono w roku 2006. Pierwotnie miały one wrócić na trasy już w roku 2010, ostatecznie ponowna budowa sieci zakończyła się jesienią roku 2015. Jako pierwszą uruchomiono linię 1, na całkiem nowej trasie spod Wysokiej Bramy do krańca Kanta na Jarotach. Ma ona niecałe 7 kilometrów długości i 13 przystanków, które rozkładowo pokonuje w 20 minut.


mat. Youtube

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane