wtorek, 7 stycznia 2020

OŚWIĘCIM: zmiany w siatce połączeń - tylko chęć czy już konieczność?

Po podwyżce cen biletów MZK Oświęcim czas na inne, nieco lepsze wiadomości. Do piątku, 10 stycznia, miejski przewoźnik czeka na propozycje cenowe od podmiotów, które zechcą zrewolucjonizować siatkę połączeń autobusowych w rejonie miasta. Czy remarszrutyzacja w Oświęcimiu to tylko chęć odświeżenia wizerunku komunikacji miejskiej, czy już konieczność zapewnienia mieszkańcom i odwiedzającym lepszych warunków podróżowania?

Zamówienie obejmuje modernizację układu sieci komunikacji miejskiej zarówno w mieście, jak i na terenie gmin zrzeszonych w Porozumieniu Międzygminnym: Oświęcim, Chełmek, Brzeszcze, Libiąż (obsługa Gromca) i Miedźna (obsługa miejscowości Wola). Chodzi o analizę obecnego układu komunikacyjnego (13 linii miejskich i 18 podmiejskich), w skład której wejdą: badania czasu przejazdu, napełnień i potoków pasażerskich na poszczególnych kierunkach, a także preferencje w przemieszczaniu się ludności. Następnie firma, która będzie przygotowywać opracowanie, będzie miała za zadanie przetworzyć dane i przygotowanie zestawień dla każdej z linii we wszystkie dni tygodnia, na podstawie czego przygotowane zostaną dane o średniomiesięcznej liczbie pasażerów dla linii i w przeliczeniu na kilometr. Zamówienie zwieńczy opracowanie, w którym znajdzie się ocena popytu na komunikację miejską i propozycje zwiększenia podaży usług tam, gdzie będzie to konieczne. Opracowanie posłuży wprowadzeniu zmian w istniejącej siatce połączeń i rozkładach jazdy, a także ma zawierać ocenę zasadności i propozycję trasy dla uruchomienia linii nocnej w mieście.

Wydaje się, że istotą zmian na sieci MZK Oświęcim winno być ograniczenie liczności linii celem wzmocnienia połączeń o wysokim współczynniku napełnień, by w ten sposób zachęcić pasażerów do podróżowania po mieście i okolicach z wykorzystaniem miejskich autobusów. Dobrze skonstruowane rozkłady jazdy, umożliwiające sprawne przemieszczanie się i przesiadki, nie od dziś stanowią o konkurencyjności transportu publicznego względem indywidualnego. Nowoczesny tabor i masa gadżetów w środku to niestety za mało...

Znalezione obrazy dla zapytania mzk oświęcim
fot. MZK Oświęcim

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane