sobota, 4 stycznia 2020

WARSZAWA: Leo Express może jeździć przez Warszawę do Terespola

Mówią, że trzynastka jest liczbą pechową. Nie do końca, bo dla czeskiego przewoźnika Leo Express najwyraźniej jest to liczba co najmniej szczęśliwa. 13 grudnia 2019 roku Urząd Transportu Kolejowego przyznał bowiem przewoźnikowi otwarty dostęp na prowadzenie pociągów pasażerskich od Zebrzydowic przez Katowice i Warszawę aż do granicy z Białorusią. Co ważne, dostęp obejmuje trasowanie pociągów przez Centralną Magistralę Kolejową. Ponadto UTK zobowiązał Leo Express do uruchamiania aż czterech kursów dziennie, w pełnej relacji z wniosku!

Informacja jest więc z jednej strony dobra, z drugiej - niekoniecznie. Baza taborowa Leo Express może na ten moment skutecznie uniemożliwić realizację postanowień wydanej decyzji, bo czeski przewoźnik zwyczajnie nie będzie miał aż tylu składów. Abstrahując jednak, w ramach otwartego dostępu przewoźnik będzie miał możliwość obsługiwania następujących stacji i przystanków na trasie: Zebrzydowice, Pszczyna, Tychy, Katowice Ligota, Katowice, Sosnowiec Główny, Dąbrowa Górnicza, Zawiercie, Włoszczowa Północ, Opoczno Południe, Warszawa Zachodnia, Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Mińsk Mazowiecki, Siedlce, Łuków i Terespol.

Zezwolenie obowiązuje do 10 grudnia 2024 roku. Warto zaznaczyć, że pociągi Leo Express nie mogą blokować ruchu pociągów dotowanych, co ma kluczowe znaczenie w przypadku remontów i ograniczonej przepustowości sieci kolejowej. Omawiana trasa jest trzecią, na której może operować Leo Express w Polsce.

Otwarty dostęp dla Leo Express na trasie Praga - Warszawa - Terespol
fot. Leo Express

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane