środa, 19 lutego 2020

"Nocna Szyna" Odcinek 317: Chicago, Red Line (USA)

Coraz bliżej wiosny, pora na zmiany kontynentalne. Przenosimy się do Stanów Zjednoczonych, a dokładnie do Chicago, gdzie funkcjonuje drugi po nowojorskim, najbardziej znany w tym kraju system metra. Pociągi "Chicago L" występowały w filmach i serialach, a słynny na cały świat Loop jest jednym ze znaków rozpoznawczych miasta. Ale po kolei...

Samo Chicago ma blisko 3 miliony mieszkańców, a w metropolii chicagowskiej mieszka ich około 9 milionów. Dla ich potrzeb przewozowych utworzone zostało, na przestrzeni lat, osiem linii metra o łącznej długości niemal 170 kilometrów. Metro w Chicago przewozi rocznie około 230 milionów podróżnych, czyli wcale nie tak dużo, jak mogłoby się wydawać. Dla porównania w Paryżu, gdzie liczba mieszkańców jest podobna, metro przewozi grubo ponad miliard ludzi rocznie. Cóż, specyfika Stanów jest jednak zgoła inna. Metro obsługuje CTA, czyli Chicago Transit Authority, wykorzystując w tym celu ponad 1350 wagonów.

Czerwona linia metra w Chicago, znana także jako Howard-Dan Ryan Line albo Linia Północ-Południe, ma długość blisko 34 kilometrów i łączy stację Howard w Rogers Park na północy ze stacją 95th/Dan Ryan w Roseland po południowej stronie. Jej trasa składa się z trzech historycznych odcinków. Pierwszym jest Howard - Merchandise Mart, czyli uruchomiona 31 maja 1900 roku North Side Main Line. W całości linia wiedzie na powierzchni, głównie estakadami stalowymi, jakich w Chicago mnóstwo. Stacja Merchandise Mart położona jest tuż przed wjazdem na Loop w centrum, a linia czerwona zjeżdża z niej za stacją Armitage, wjeżdżając do tunelu pod centrum miasta. To już State Street Subway, uruchomiona po pięciu latach budowy 17 października 1943 roku. Tą trasą pociągi docierają do stacji Roosevelt, po czym ponownie wydobywają się na powierzchnię, i dalej na południe znów wiedzie estakadami lub między pasami autostrady. Ostatni odcinek uruchomiono 28 września 1969 roku, a znany jest jako Dan Ryan Branch.

Red Line, obok Blue Line, jest linią całodobową, która operuje non stop przez cały rok. Pociągi kursują co 2-7 minut w dni powszednie, w dni wolne co około 6 minut, zaś nocą co 10-15 minut. Przejazd zajmuje co najmniej godzinę.


fot. Jeremy Atherton, 2007 (Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.5)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane