wtorek, 4 lutego 2020

WARSZAWA: cięcia w niedziele zamiast podwyżek cen biletów

Podczas gdy w wielu polskich miastach rosną albo będą rosły ceny biletów komunikacji miejskiej stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego podwyżek nie planuje. Jakim więc sposobem Warszawa zamierza sobie poradzić z rosnącymi kosztami funkcjonowania miejskiego transportu? Pomysł jest nieco innowacyjny, jednak chyba kwestią czasu jest, by sięgnęły po niego także inne samorządy. Chodzi o ograniczenie oferty transportowej w niedziele wolne od handlu, co byłoby powiązane ściśle z obniżonym popytem na trasach poszczególnych linii.

Niedziel handlowych w roku 2020 zaplanowano siedem. Pierwsza jest już za nami - przypadła 26 stycznia. Oczywiście ZTM sam nie wprowadzi takich ograniczeń, konieczna jest tutaj zgoda Rady Miasta. Niemniej jednak realizator komunikacji wykonał już szereg analiz, dostarczających informacji o tym, jak wygląda obłożenie linii miejskiej komunikacji w te niedziele, w które sklepy są zamknięte. Okazuje się, że są linie, które w takie dni cieszą się nikłym zainteresowaniem, a ich okrojenie w rozkładach nie stanowiłoby problemu. Wstępnie mówi się o zawieszeniu trzynastu linii komunikacyjnych w Warszawie, niedzielnym skróceniu części tras bądź ograniczeniu ilości kursów wykonywanych w niedziele wolne od handlu, na wybranych liniach.

Ostateczną decyzję podejmą w tej sprawie Radni i na razie trudno ocenić, kiedy do tego dojdzie. Szczerze mówiąc takie podejście wydaje się bardziej zasadne, niż bezustanne podnoszenie cen biletów. Jeśli dobrze to rozegrać, Warszawa może sporo zaoszczędzić na likwidacji kursów bądź skróceniu tras na tyle, na ile w niehandlowe niedziele autobusy czy tramwaje kursują puste.

Znalezione obrazy dla zapytania ztm warszawa
fot. ZTM Warszawa

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane